درس خواندن در کتابخانه بهتر است یا خانه؟

این سوال سالهاست که در ذهن بسیاری از ما نقش بسته است. برخی از ما آرامش و سکوت کتابخانه را ترجیح می‌دهیم. حال آنکه برخی دیگر آزادی و راحتی داخل خانه خود را با هیچ چیز عوض نمی‌کنند. حتی با درس خواندن در کتابخانه ! 

در این مقاله قصد داریم به شما اصولی را آموزش دهیم که به کمک آنها می‌توانید از درس خواندن در کتابخانه به بهترین شکل بهره ببرید. سپس مزایا و معایب مطالعه در کتابخانه و خانه را بررسی خواهیم کرد تا بفهمیم در خانه درس بخوانیم یا کتابخانه

۱- برای درس خواندن در کتابخانه برنامه ریزی کنید


برنامه ریزی برای درس خواندن در کتابخانه

داشتن برنامه پیش از رفتن به کتابخانه اهمیت بسیار زیادی دارد. چرا؟ چون بدون برنامه ریزی بخش زیادی از زمان ما در کتابخانه صرف این می‌شود که تصمیم بگیریم چه بخوانیم و چکار کنیم. پس بهتر است قبل از اینکه وسایل خود را جمع کنیم و راهی کتابخانه شویم ابتدا برنامه خود را مشخص کنیم و هدفگذاری کنیم. بدون هدف تقریبا غیر ممکن است که ما بتوانیم موفقیت خاصی کسب کنیم. اما سوال اینجاست که برنامه ما باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

یک برنامه خوب باید:

  • واقع بینانه باشد، یعنی شما توانایی اجرا و عمل کردن به آن را داشته باشید.
  • حتما زمانی برای استراحت و خستگی در کردن در بین مطالعه در آن گنجانده شده باشد.
  • برای جلوگیری از خستگی مغز، موضوعات مختلفی در آن گنجانده شود.
  • هر بخش از آن، هدف خاصی را دنبال کند.

۲- ترجیحا تنها درس بخوانید

تنها درس خواندن

یکی از اشکالاتی که برخی از افراد به درس خواندن در کتابخانه می‌گیرند، این است که بعضی وقت‌ها به جای اینکه ما را متمرکز کند، بدتر حواسمان را پرت خواهد کرد. مثلا بسیاری از افرادی که با دوستان خود به کتابخانه می‌روند، خیلی زود تمرکز حواس خود را از دست می‌دهند و به جای درس خواندن به شوخی و گفتگو با دوستان خود مشغول می‌شوند. برای همین است که خیلی وقت‌ها در هنگام رد شدن از جلوی یک کتابخانه، احتمالا افرادی را می‌بینید که در جلوب درب و یا اطراف آن جمع شده‌اند و در حال گپ و گفت هستند.

پس بهتر است که خودتان تنها به کتابخانه بروید و به درس خواندن مشغول شوید. البته اگر کسی را می‌شناسید که به اندازه شما تصمیمش برای درس خواندن جدی‌است، بد نیست اگر همراه او به کتابخانه بروید. این موضوع زمانی تاثیر بیشتری خواهد گذاشت که بین شما یک رقابت سالم هم شکل بگیرد. بدین ترتیب این اتفاق باعث افزایش انگیزه برای درس خواندن برای هر دوی شما خواهد شد. حتی اگر اراده یکی از شما افت کند هم، دیگری او را باز به میدان مبارزه دعوت خواهد کرد. البته مبارزه‌ای از جنس علم و قلم، نه شمشیر و نیزه!

۳- برای درس خواندن در کتابخانه مجهز باشید

بهتر است قبل از حرکت به سمت کتابخانه همه لوازمی که نیاز دارید را در کیف خود بگذارید. از شارژر و هندزفری گرفته، تا کتاب و دفتر و مداد خودکار. فراموش نکنید که حتما آب و مقداری خوراکی هم با خود داشته باشید. اما چرا باید حتما تمام این وسایل را جمع کنیم و با خود به کتابخانه ببریم؟

فرض کنید که برای درس خواندن به کتابخانه رفته اید اما متوجه می‌شوید که گوشی شما شارژ ندارد و از قضا شارژر آن را در خانه جا گذاشته‌اید. در چنین شرایطی چه اتفاقی خواهد افتاد؟ مسلما شما خیلی زود احساس ناراحتی خواهید کرد. اما موضوع به همین ناراحتی کوچک ختم نخواهد شد. از وقتی میفهمید شارژر خود را جا گذاشته‌اید تا زمانی که در کتابخانه هستید، این موضوع تمرکز شما را بهم خواهد ریخت.

یا مثلا اگر آب و خوراکی با خودتان نبرده‌ باشید چه اتفاقی می‌افتد؟ البته که شما می‌توانید از سوپرمارکتی در نزدیکی کتابخانه آنها را تهیه کنید. اما همین خارج شدن از کتابخانه می‌تواند تمرکز شما را برهم بزند. به همین دلیل هم توصیه می‌کنیم که تمام وسایلی که نیاز دارید را همراه خود داشته باشید.در خانه درس بخوانیم یا کتابخانه

در خانه درس بخوانیم یا کتابخانه ؟

حال که فهمیدیم برای درس خواندن در کتابخانه باید چه کارهایی انجام دهیم، نوبت به آن می‌رسد که بفهمیم در خانه درس بخوانیم یا در کتابخانه ؟ در ادامه برخی از مزایا و معایب درس خواندن در هر مکان را بررسی خواهیم کرد تا بفهمیم کدام انتخاب برای ما بهتر است؟

مزایای درس خواندن در کتابخانه

درس خواندن در کتابخانه مزایای بسیاری دارد که از جمله آنها می‌توان اشاره کرد به:

۱- دسترسی به منابع علمی

مزایای درس خواندن در کتابخانه

بزرگترین لطف درس خواندن در کتابخانه این است که با این کار شما به منابع علمی مختلف دسترسی خواهید داشت. این یعنی اگر هنگام مطالعه به مشکلی برخوردید، می‌توانید با یک جستجوی ساده در منابع کتابخانه، بفهمید که کدام کتاب برای پاسخ به سوال و نقطه مبهمی که درون ذهن ما وجود دارد مناسب است.

این ویژگی کتابخانه‌ها آنها را به محلی مناسب برای کسانی تبدیل می‌کند که به صورت خودخوان درس می‌خوانند. چرا که اگر معلمی در کار نباید که به سوالات ما پاسخ دهد، ما به کتاب‌ها پناه می‌بریم تا ابهامات ذهن خود را برطرف کنیم. بدین ترتیب می‌توانیم یا یکبار درس خواندن مطالب را یاد بگیریم. 

۲- سکوت و آرامش

دومین ویژگی مهم سکوتی است که در فضای کتابخانه حکم فرماست. در واقع همین سکوت است که بسیاری از افراد را به سمت کتابخانه می‌کشد. مطالعه کردن در مکان شلوغ و پر سر و صدا تقریبا غیر ممکن است. پس افراد زیادی به کتابخانه‌ها پناه می‌برند تا نتیجه بهتری از درس خواندن خود بگیرند. چرا که یک جای ساکت، یک مکان مطالعه خوب به حساب می‌آید. البته اگر گاهی اوقات از این سکوت و آرامش، خوابتان نگیرد!

۳- فرصت بودن در اجتماع

اجتماع در کتابخانه

درست است که در ابتدای توصیه های خود از این گفتیم که بهتر است تنهایی در کتابخانه مطالعه کنید، اما در هر حال کتابخانه‌ها محلی هستند که افراد مختلف اجتماع را در خود جای می‌دهند. این یعنی درست به همان اندازه که ممکن است حواس شما به خاطر حضور دیگران از درس خواندن پرت شود، حتی ممکن است با دیدن و معاشرت با آدمهای جدید، فرصت‌های مختلفی برای شما ایجاد شود. از فرصت‌های شغلی گرفته، تا روابط دوستانه‌ای که گاهی به موفقیت و رشد هر دو طرف منجر خواهد شد.

معایب درس خواندن در کتابخانه

شلوغی کتابخانه و مطالعه در آن

اما در کنار تمام مزایایی که گفته شد، درس خواندن در کتابخانه معایبی هم دارد. در ادامه به ۴ عیب بزرگ آن اشاره خواهیم کرد.

۱- شلوغی

متاسفانه خیلی وقت‌ها کتابخانه‌ها بیشتر از چیزی که باید شلوغ هستند. به همین دلیل هم چندان محل مناسبی برای مطالعه به حساب نمی‌آیند. می‌پرسید چرا؟ تصور کنید ۵۰ نفر با هم پچ پچ می‌کنند. چه اتفاقی می‌افتد؟ صدای همهمه عجیبی سالن مطالعه را پر خواهد کرد. به همین دلیل هم مطالعه کردن در کتابخانه آنهم در روزهای شلوغ کار دشواری به نظر می‌رسد.۲- رفت و آمد

دومین عیب درس خواندن در کتابخانه مسیری است که ما باید هر روز برای رفتن به کتابخانه و بازگشت از آن بپیماییم. این مسیر گاهی انقدر طولانی و خسته کننده می‌شود که تمام انرژی ما برای درس خواندن و مطالعه کردن را ازبین خواهد برد. گرچه انتخاب یک کتابخانه که در نزدکی محل سکونت ماست می‌تواند به رفع این مشکل کمک کند. اما همه ما که در نزدیکی خود کتابخانه نداریم. اینطور نیست؟

۳- خوراکی ها!

متاسفانه در کتابخانه خبری از خوراکی‌های خوشمزه موجود در یخچال خانه شما نیست. اگر چه معمولا ما با خود خوراکی به کتابخانه می‌بریم، اما تنوع و میزان چیزاهایی که می‌توانیم در خانه بخوریم، بسیار بیشتر از کتابخانه است.

۴- محدودیت زمانیمطالعه در کتابخانه

آخرین مشکل درس خواندن در کتابخانه این است که شما ممکن است نتوانید هر زمان که دوست داشتید به آنحا بروید . درس بخوانید. مثلا عده‌ای از ما شاید به درس خواندن در شب علاقه‌مند باشیم. این موضوع مطالعه در کتابخانه را دشوار می‌کند، چرا که ممکن است در چنین ساعاتی کتابخانه‌ها باز نباشند.

مزایای درس خواندن در خانه

اما در مقابل درس خواندن در کتابخانه، مطالعه در خانه قرار دارد. جایی که بسیاری از ما آنرا به کتابخانه ترجیح می‌دهیم. مطالعه در منزل هم مزایا و فوایدی دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

۱- دسترسی به لوازم مورد نیاز

اولین فایده‌ای که درس خواندن در خانه نسبت به کتابخانه دارد در دسترس بودن لوازمی است که به آنها نیاز دارید. از خوراکی‌ها گرفته تا مداد و خودکار و خط کش. از جزوات تا کتاب‌ها، همگی در دسترس شما هستند. پس دیگر لازم نیز نگران این باشید که چیزی را جایی جا گذاشته‌اید.

آزادی عمل در خانه

۲- آزادی عمل

وقتی در خانه مطالعه می‌کنید، آزاد هستید که هر جایی که دوست دارید را برای مطالعه کردن انتخاب کنید. یا حتی هرجور که دوست دارید، نشسته یا لم داده مطالعه کنید و درس بخوانید. همچنین میتوانید محل مطالعه خود را به گونه‌ای که خودتان دوست دارید مرتب کنید. همچنین اگر دلتان بخواهد از جایتان بلند شده و قدمی در اتاق بزنید، هیچکس به شما اعتراض نمیکند که با اینکار حواسش را پرت می‌کنید.۳- بازده بیشتر

وقتی در خانه باشید، حتی در هنگام استراحت هم می‌توانید کارهای مفیدی انجام دهید. از شستن ظرف‌ها گرفته تا تمیز کردن و مرتب کردن اتاقتان، همگی می‌توانند در هنگام استراحت بین مطالعه انجام شوند.البته که هنگام درس خواندن در کتابخانه چنین امکانی برای شما فراهم نیست.

معایب مطالعه در خانه

معایب

مانند کتابخانه، مطالعه در خانه هم معایبی دارد که مهمترین آنها را با هم بررسی میکنیم:

۱- آزادی، شمشیر دولبه!

مطالعه کردن در خانه به سبب آژادی عملی که ما داریم ممکن است خوشایند باشد، اما به همان اندازه هم می‌تواند خطرناک باشد! چرا؟ مثلا فکر کنید روی تخت لم داده و در حال درس خواندنید. در چنین شرایطی احتمالا خیلی زود خواب به سراغ چشمان شما خواهد آمد و بدون آنکه بتوانید جلوی خود را بگیرید خوابتان می‌برد. پس بهتر است که در عین آزاد بودن، حواستان به خودتان هم باشد. 

۲- اهمال کاری

دومین موردی که معمولا در خانه بیشتر از درس خواندن در کتابخانه به چش می‌خورد اهمال کاری است. اهمال کاری یعنی شما به سبب ماندن در خانه و تمام امکاناتی که در اختیار شماست، خیلی زود و ساده به سمت آنها جذب می‌شوید و از درس خواندن دست می‌کشید.۳- حواس پرتی

تلویزین، گوشی، کامپیوتر، اینترنت و انواع و اقسام عوامل دیگری که می‌توانند تمرکز شما را بر هم بزنند به وفور در خانه شما یافت می‌شوند. پس بهتر است مراقب خودتان باشید که یک وقت تمرکز خود را با چنین چیزهایی از دست ندهید.

درس خواندن در کتابخانه یا خانه؛ جمع بندی

مکان مطالعه کنکوری

درس خواندن به خصوص در زمان نزدیک شدن به امتحانات و یا در دوران جمع بندی کنکور کار مهمی است. اما اهمیت آن زمانی بیشتر می‌شود که بدانیم محل درس خواندن ما تاثیر بسیاری بر کیفیت آن خواهد داشت. با در نظر گرفتن نکات گفته شده در این مقاله شما می‌توانید بفهمید که فضای کتابخانه برای درس خواندن شما بهتر است یا درس خواندن در منزل را ترجیح می‌دهید؟ یا اصلا باید در خانه درس بخوانیم یا کتابخانه ؟اینگونه بازدهی شما از زمانی که برای مطالعه کردن اختصاص دادید افزایش خواهد یافت.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

وسایل مجاز و غیر مجاز امتحانات نهایی

آنچه در این پست میخوانید یکی از مباحثی که این روزها دانش آموزان در مورد آن با سوال مواجه میشوند…

بیشتر بخوانید

نکات مهم در مورد امتحانات نهایی

آنچه در این پست میخوانید با توجه به سهم بالا امتحانات نهایی در قبولی دانشگاه و همچنین اهمیت بالای آن…

بیشتر بخوانید

راهکار های درس خواندن در شرایط سخت

وقتی شرایط خوب پیش نرود چاره چیست؟

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *