داروسازی

معرفی رشته داروسازی

تعداد زیادی از داوطلبان کنکور سراسری تجربی متقاضی تحصیل در رشته پرطرفدار داروسازی می باشند و از هیچ تلاشی برای دستیابی به آن فروگذار نمی کنند. بسیاری از دانش آموزانی که رشته علوم تجربی را به عنوان رشته تحصیلی دوره متوسطه دوم خود انتخاب می کنند نیز آرزوی تحصیل در این رشته را در ذهن خود می پرورانند.

هدف از تدریس رشته داروسازی تربیت افرادی است که بتوانند با کشف خاصیت مواد مختلف در راستای تامین سلامت جامعه گام بردارند و با روش های بهینه، نسبت به عرضه محصولات دارویی اقدام نمایند و بدین ترتیب نه تنها کشور را از وارد نمودن دارو بی نیاز کنند بلکه بستر لازم برای صادرات دارو را نیز فراهم سازند. در این مقاله قصد داریم توضیحات جامعی را پیرامون رشته داروسازی و بازار کار آن ارائه نماییم. چنانچه از علاقه مندان این رشته می باشید، توصیه می کنیم مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

رشته داروسازی یکی از سه رشته برتر و محبوب گروه آزمایشی علوم تجربی در کنکور سراسری است که هر ساله داوطلبان زیادی را به خود اختصاص می دهد.

هدف از رشته داروسازی

علاوه بر مواردی که در بخش اول اشاره شد، رشته داروسازی در برنامه ریزی برای حل مسائل مرتبط با دارو و سلامت در سطح ملی، پیشگیری از سمیت و عوارض جانبی داروها، اطلاع رسانی درباره داروها، شناخت کامل خصوصیات داروهای موجود در فارماکوپه دارویی و راهنمایی بیماران و مشاوره پزشکان در استفاده درست از داروها و دیگر موارد مرتبط با دارو درمانی هم نقش دارد.

با بهره گیری از توانایی و استعداد افرادی که در رشته داروسازی تحصیل کرده اند می تواند تا حد زیادی واردات دارو با قیمت های گزاف را کاهش داد و به یک استقلال در این زمینه دست پیدا کرد. از سوی دیگر ممکن است با پیشرفت روزافزون پزشکان داروساز کشور و فراهم نمودن امکانات مورد نیاز از سوی سازمان های ذی ربط، امکان صادر کردن دارو به وجود آمده و از این طریق ، موجبات بهبود چرخه اقتصادی کشور نیز فراهم گردد.

تمامی این موارد می توانند دلیلی بر وجود موقعیت های شغلی مناسب برای دانش آموختگان این رشته محسوب شوند. علاوه بر تمام موارد گفته شده، می توان موارد دیگری را نیز از جمله اهداف رشته داروسازی دانست که در ادامه شرح داده شده اند.

 • آشنایی با تحقیقات علمی و عملی در رابطه با علوم دارویی
 • تشخیص نیازهای عمومی آموزشی و پژوهشی به منظور تفهیم علم داروسازی و عوامل مربوط به آن
 • تقویت دانش و توانایی ها در زمینه های مختلفی مانند تولید لوازم بهداشتی و آرایشی ، توانایی اداره داروخانه ها ، ساخت دارو ، کنترل کمی و کیفی محصولات و …

معرفی رشته داروسازی

همان طور که از نام رشته داروسازی پیداست، این رشته نقش مهمی در رابطه با تولید و ساخت دارو، بررسی وضعیت دارو در بدن انسان و موجودات زنده و هم چنین میزان تأثیر دارو در سلامت جامعه و کم کردن بحران‌ های بیماری‌ زا ایفا می کند. فرموله کردن ماده یعنی تبدیل ماده به قرص ، کپسول ، شربت و… که برای بیمار قابل مصرف باشد، از دیگر نقش های یک دکتر داروساز به شمار می رود.

طول دوره تحصیل برای دانشجویان داروساز بین 5 و نیم تا 6 سال می باشد که در ابتدا وارد مقطع دکتری عمومی می شوند. دروس این رشته همانند رشته پزشکی و دندانپزشکی از دو بخش علوم پایه و دروس اصلی و تخصصی تشکیل می شود که دانشجویان می بایست پس از گذشت تقریبا دو سال و گذراندن واحدهای درسی مربوطه، در آزمونی تحت عنوان آزمون علوم پایه که هر ساله در دو نوبت از سوی سازمان سنجش و آموزش پزشکی کشور برگزار می گردد، شرکت نمایند.

دروس علوم پایه و تخصصی رشته داروسازی در جدول زیر ارائه شده اند. توجه داشته باشید که اکثر دروس‌ این‌ رشته‌ همراه‌ با آزمایشگاه‌ ارائه‌ می‌شوند.

واحدهای درسی رشته داروسازی
دروس علوم پایهدروس تخصصی
بیولوژی‌ نظری‌، فیزیک‌ نظری‌، ریاضیات‌ پایه‌ و مقدمات‌ آمار، شیمی‌ عمومی‌، شیمی‌ آلی‌، تشریح‌، اصول‌ خدمات‌ بهداشتی‌، آمار حیاتی‌، بیوشیمی‌، شیمی‌ تجزیه‌، کامپیوتر، میکروب ‌شناسی‌ نظری‌ و عملی‌، فیزیولوژی، انگل‌ شناسی‌ و قارچ ‌شناسی‌، ایمونولوژی‌، کمک ‌های‌ اولیه‌بیوفارماسی، گیاه‌ شناسی‌ دارویی‌، تغذیه‌ و رژیم‌ درمانی‌، اشکال‌ دارویی‌، مدیریت‌ در داروسازی‌، درمان‌ شناسی‌، اطلاعات‌ دارویی‌، شیمی‌ دارویی‌، فارماکولوژی‌، مفردات‌ پزشکی‌ ،گیاه ‌شناسی‌ داروسازی، فرآورده‌ های‌ دارویی‌ بیولوژیکی‌، فیزیکال‌ فارماسی‌، روش‌ های‌ دستگاهی‌، سم ‌شناسی‌، داروسازی‌ صنعتی‌، کنترل‌ میکروبی‌ دارویی‌، کارآموزی‌ صنعت، مواد خوراکی‌ نظری‌‌، زبان‌ تخصصی‌، مقدمات‌ داروسازی‌‌، کارآموزی‌ داروخانه‌

قبولی در آزمون علوم پایه داروسازی به منزله کسب مجوز برای ورود به مرحله بعد و فراگیری دروس اصلی و تخصصی این رشته می باشد. البته این دسته از دانشجویان به منظور ورود به دوره کارورزی خود نیز مستلزم شرکت در آزمون مربوطه (آزمون پیش کارورزی که هر ساله دو بار برگزار می شود.) بوده که صرفا با کسب حدنصاب نمره مجاز به گذراندن دوره کارورزی خود می باشند. در نهایت دانشجویان باید به مدت 2 سال، دوره طرح نیروی انسانی خود را گذرانده و پس از آن بسته به میل و رغبت خود می توانند در آزمون دکترای تخصصی شرکت نمایند.

شرکت در آزمون های مختلف و مطالعه دروس سخت رشته داروسازی گواه آن است که علاقه مندان این رشته برای رسیدن به اهداف خود راه سختی را در پیش دارند و تلاش و اراده در این مسیر، از جمله لازمه های اصلی موفقیت و اشتغال در این رشته پرمتقاضی تلقی می شوند.

توانایی های مورد نیاز

از مهم ترین لازمه های تحصیل در رشته داروسازی، علاقه به تحقیق و پژوهش و هم چنین توانمند بودن در این زمینه است، زیرا عرضه داروهای جدید به بازار حاصل تلاش افرادی است که در مراکز تحقیقاتی متنوعی مشغول به فعالیت بوده و هستند. به عبارتی می توان گفت بخش عظیمی از این رشته به انجام پژوهش های مختلف بستگی دارد.

داوطلبی که می خواهد در رشته داروسازی ادامه تحصیل دهد باید در علوم پایه مانند شیمی، فیزیک و فیزیولوژی قوی باشد. هم چنین اگر از دانش ریاضی خوبی برخوردار باشد، می تواند در گرایش هایی مانند طراحی دارو، سیستم های موجود در کارخانه های داروسازی و شبکه های رایانه ای داروخانه ها و بیمارستان ها نیز موفق ظاهر شود.

با توجه به این که رشته داروسازی ترکیبی از علوم پایه و بالینی است، داوطلب علاوه بر فیزیک و شیمی باید در درس زیست شناسی نیز توانمند بوده و علاوه بر آن ، بر زبان انگلیسی نیز مسلط باشد، زیرا بیشتر کتاب های درسی این دانشجویان در طول دوره تحصیل به زبان انگلیسی می باشد و دانشجویان نیاز خواهند داشت مجلات انگلیسی سراسر جهان را مورد مطالعه قرار دهند.

علاوه بر موارد فوق، چند نکته دیگر وجود دارد که به شخصیت اجتماعی فرد بستگی دارد. یک دانشجوی رشته داروسازی باید از مهارت لازم برای برقراری ارتباط موثر برخوردار باشد تا بتواند بهترین خدمات را به بیماران ارائه دهد. دانشجوی این رشته هم چنین باید فردی سخت کوش و در عین حال جدی باشد، زیرا درس هایی که در این رشته مطرح می شوند، علاوه بر جنبه حفظی، جنبه تحلیلی نیز دارند. از همین رو می توان گفت که موفقیت در این رشته به تلاش فردی دانشجو بستگی دارد.

بازار کار و آینده شغلی رشته داروسازی

آن دسته از افرادی که قصد دارند رشته داروسازی را به عنوان رشته تحصیلی دانشگاهی خود انتخاب کنند، توجه داشته باشند که جمعیت عظیمی از فارغ التحصیلان آن می توانند به جایگاه خوب و درآمد بالایی در بازار کار دست یابند. برخی از زمینه های شغلی این افراد در ادامه بیان شده اند.

 • کارخانه های آرایشی و بهداشتی
 • صنایع داروسازی (صنعت ساخت و کنترل دارو)
 • درمان و آموزش پزشکی
 • امور اجرایی وزارت بهداشت
 • فعالیت های تحقیقاتی در کارخانه های داروسازی

درمورد میزان درآمد یک دکتر داروساز متاسفانه آمار دقیقی در دست نیست. داروسازانی که در بخش های دولتی استخدام می شوند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند، اما گروهی که در بخش خصوصی مشغول به فعالیت هستند بسته به سطح تحصیلات، میزان تخصص، سابقه و مهارت خود، درآمدهای متفاوتی دارند.

برخی از فارغ التحصیلان رشته داروسازی نیز به صورت مستقل کار کرده و با کسب مجوزهای لازم، نسبت به تاسیس داروخانه اقدام می نمایند که با توجه به میزان فعالیت، نوع خدمات و تعداد مشتری که دارند، به درآمدهای متفاوتی دست می یابند. البته در برخی مناطق ممکن است به دلیل تعداد زیاد داروخانه ها هر ساله مجوز تاسیس صادر نگردد.

کارنامه قبولی داروسازی ۹۹ – ۱۴۰۰ و حداقل درصد لازم برای داروسازی سراسری در سهمیه منطقه 1

علاقمندان به رشته داروسازی می توانند ضمن بررسی کارنامه قبولی داروسازی سال گذشته، خود را برای شرکت در این ماراتن نفس گیر آماده کرده و یا در مرحله انتخاب رشته 1400 با آگاهی کامل، نسبت به تکمیل فرم اینترنتی انتخاب رشته خود پرداخته و شانس قبولی شان را در رشته داروسازی در دوره روزانه تخمین بزنند.

از آنجایی که پذیرش در کنکور سراسری بر اساس رتبه در سهمیه داوطلبان انجام می شود. در این قسمت کارنامه قبولی داروسازی سال گذشته و حداقل درصد لازم برای داروسازی سراسری در سهمیه منطقه 1 را ارائه داده ایم.

کارنامه قبولی داروسازی 98 – 99 و حداقل درصد لازم برای داروسازی سراسری در سهمیه منطقه 1
رتبه در زیر گروه یکمحل سکونتدانشگاه محل قبولیادبیات فارسیزبان عربیدین و زندگیزبان خارجیزمین شناسیرياضياتزیست شناسیفیزیکشیمی
2430رفسنجاندانشگاه علوم پزشکی رفسنجان53.44094.778.703074.762.364.8
2473گناباددانشگاه علوم پزشکی گناباد54.7848446.705071.471.256.2
2479بویر احمد ( یاسوج )دانشگاه علوم پزشکی یاسوج53.469.458.784-1.368.97673.454.3
2488رفسنجاندانشگاه علوم پزشکی رفسنجان53.44882.746.7045.67864.559.9
2533بندرعباسدانشگاه علوم پزشکی بندرعباس38.773.48065.4042.389.455.650

کارنامه قبولی داروسازی ۹۹ – ۱۴۰۰ و حداقل درصد لازم برای داروسازی سراسری در سهمیه منطقه 2

معمولا با اعلام نتایج سراسری 1400، داوطلبان شرکت کننده در این آزمون به بررسی کارنامه خود پرداخته وپس از اطلاع از جزئیات کارنامه شان به این فکر می افتند که با توجه به رتبه، تراز و درصدهای خود، امکان قبولی در چه رشته ای را دارند.

رشته داروسازی جزو رشته هایی است که متقاضیان بسیاری علاقمند به قبولی در این رشته هستند. از طرفی سهمیه منطقه دو یکی از سهمیه های پرجمعیت کنکور ۱۴۰۰ محسوب می شود. به همین خاطر در این قسمت چندین نمونه از کارنامه آخرین نفرات قبولی در رشته داروسازی که دارای سهمیه منطقه دو می باشند را جمع آوری کرده و مطابق جدول زیر ارائه داده ایم:

کارنامه قبولی داروسازی 98 – 99 و حداقل درصد لازم برای داروسازی سراسری در سهمیه منطقه 2
رتبه در زیر گروه یکمحل سکونتدانشگاه محل قبولیادبیات فارسیزبان عربیدین و زندگیزبان خارجیزمین شناسیرياضياتزیست شناسیفیزیکشیمی
2257گناباددانشگاه علوم پزشکی گناباد57.485.410056036.77856.762.8
2314رفسنجاندانشگاه علوم پزشکی رفسنجان49.462.766.762.7064.579.478.975.5
2355دزفولدانشگاه علوم پزشکی دزفول8085.489.450.7445.67663.450
2396بندرعباسدانشگاه علوم پزشکی بندرعباس526077.469.42457.88268.971.5
2789زاهداندانشگاه علوم پزشکی زاهدان42.76074.750.71254.580.76082.4

نرم افزار تخمین رتبه نیز با توجه به اینکه بر اساس کارنامه های واقعی داوطلبان سال گذشته طراحی شده است، می تواند راهنمای مناسبی برای شما در این زمینه باشد. داوطلبانی که تمایل دارند با وارد کردن درصدهای درس های خود، از محدوده رتبه خود در کنکور سال های گذشته مطلع گردند، مقاله زیر را مطالعه نمایند.

شرایط تحصیل در رشته داروسازی در مقاطع بالاتر

آن دسته از فارغ التحصیلان مقطع دکترای عمومی رشته داروسازی، در صورتی که دارای معدل کل بالایی باشند می توانند در آزمون دوره تخصصی شرکت نموده و پس از کسب امتیاز قبولی، در گرایش مورد نظر خود به تحصیل بپردازند. به طور میانگین تعداد واحدهای درسی این مقطع حدود 40 واحد می باشد که بخش عمده آن مربوط به پایان نامه بوده و حدود 3 الی 4 سال به طول می انجامد. دانش آموختگان این مقطع باید پس از آماده نمودن پایان نامه خود، آن را نگارش کرده و به منظور اخذ مدرک دکترای تخصصی از پایان نامه خود دفاع کنند.

پزشکان عمومی داروسازی می توانند در رشته های علوم پایه پزشکی مانند بیوشیمی، فیزیولوژی، آمار حیاتی، تغذیه، ایمونولوژی، ویروس شناسی و ژنتیک، انگل شناسی پزشکی و میکروب شناسی پزشکی به ادامه تحصیل بپردازند اما گرایش های تخصصی آن ها به شرح زیر می باشند.

گرایش های تخصصی رشته داروسازی
شیمی داروییداروسازی بالینی
داروشناسیفارماسیوتیکس
سم شناسیکنترل دارو
بیوتکنولوژی دارویینانوفناوری دارویی
اقتصاد و مدیریت داروفارماکوگنوزی
داروسازی هسته ای یا رادیوفارماسی

دانشگاه های ارائه دهنده رشته داروسازی

لیست موجود در ادامه مقاله با توجه به مندرجات دفترچه انتخاب رشته کنکور گردآوری شده اند که برای آگاهی از لیست تمامی این رشته ها می توانید به دفترچه مذکور مراجعه نمایید. ناگفته نماند که پذیرش دانشجویان در رشته داروسازی دانشگاه آزاد و پردیس های خودگردان نیز از طریق ثبت نام کنکور سراسری انجام می شود.

 • دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
 • دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
 • دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
 • دانشگاه علوم پزشکی البرز – کرج
 • دانشگاه علوم پزشکی بقیه اله (عج) – تهران
 • دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس
 • دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 • دانشگاه علوم پزشکی تهران
 • دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور – اهواز
 • دانشگاه علوم پزشکی زابل
 • دانشگاه علوم پزشکی زنجان
 • دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی – تهران
 • دانشگاه علوم پزشکی شیراز
 • دانشگاه علوم پزشکی کرمان
 • دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
 • دانشگاه علوم پزشکی گیلان – رشت
 • دانشگاه علوم پزشکی لرستان – خرم آباد
 • دانشگاه علوم پزشکی مازندران – ساری
 • دانشگاه علوم پزشکی مشهد
 • دانشگاه علوم پزشکی همدان
 • دانشگاه علوم پزشکی یزد

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

وسایل مجاز و غیر مجاز امتحانات نهایی

آنچه در این پست میخوانید یکی از مباحثی که این روزها دانش آموزان در مورد آن با سوال مواجه میشوند…

بیشتر بخوانید

نکات مهم در مورد امتحانات نهایی

آنچه در این پست میخوانید با توجه به سهم بالا امتحانات نهایی در قبولی دانشگاه و همچنین اهمیت بالای آن…

بیشتر بخوانید

راهکار های درس خواندن در شرایط سخت

وقتی شرایط خوب پیش نرود چاره چیست؟

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *